Stiskněte ENTER pro vyhledávání

Blog

15.03.2021

Vše, co potřebujete vědět o optickém kabelu

Zpět

Asi už víte, že připojení přes optický kabel je to nejspolehlivější internetové připojení, které můžete mít.

Proč je ale toto připojení tak výjimečné?
Kromě stability a vysoké rychlosti je to také nízká či nulová ztrátovost dat, která po optickém kabelu putují.

Co je optický kabel?

Optický kabel posílá data ke koncovým uživatelům prostřednictvím světelných paprsků. Optická vlákna, která ještě chrání obal (plášť), jsou nejčastěji vyrobená z průhledného skla. Ve směru osy vlákna putují elektromagnetické vlny. Pro správný a rychlý přenos dat je důležité, aby index lomu v jádru (v optických vláknech) byl vyšší než index lomu obalu.

Víte, že minulý rok padl nový rekord v rychlosti přenosu dat přes internet? Pracovníci z University College London dosáhli pro běžného smrtelníka těžko představitelné rychlosti 178 Tb/s (terabitů za sekundu). Jak jinak než pomocí optického kabelu, který jako jediný takovou rychlost zvládne zprostředkovat. Předchozí rekord byl přitom řádově nižší, konkrétně 44,2 Tb/s.

Jaké výhody připojení optickým kabelem přináší?

Rychlost
Technologie optických vláken dokáže zprostředkovat tok dat o rychlosti desítek gigabitů za sekundu (Gb/s), ve výjimečných případech lze dosáhnout i terabitových rychlostí. Něčím takovým se žádný další druh připojení pochlubit nemůže.

Vlivy počasí tady neplatí
Internet vám pojede i ve vichřici, vánici nebo krupobití. Jediné, co se může stát je, že se optický kabel poškodí například při stavebních pracech. To pak naši techniky musí promptně řešit. A samozřejmě, pokud nepojede v domě elektřina, nepojede ani internet.

Velká vzdálenost
Jestli se některá technologie hodí k přenosu dat na velké vzdálenosti, je to optický kabel. Světlo se v optickém vláknu zpomaluje daleko méně než impulsy uvnitř elektrických kabelů, takže optika udrží vysokou přenosovou rychlost, i pokud je desítky kilometrů dlouhá.

 

U nás najdete kvalitní optické připojení až do rychlosti 1 Gb/s.
Ověřte si, jestli jsme i u vás doma.

Rádi Ti pomůžeme

Zákaznická podpora
Po - Čt: 8.00 — 17.00
Pá:        8.00 — 16.00
Technická podpora
Po - Pá: 7.30 — 20.00
So - Ne: 9.00 — 17.00

Máš dotaz? Ozveme se Ti

    168 _ _ _ _ _ _ _ cosmonaut big_tv kopie 4 _ _ _ Created with Sketch. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ moon _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ satelitte _ _ sputnik _ _ _ _ _ _ Created with Sketch. ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ ico_ Created with Sketch.