Blog
Letos Den bezpečnějšího internetu připadne na úterý, 9. února 2021. Budou jej slavit miliony příznivců po celém světě, kteří jsou sdruženi v platformě „Together for a better Internet” (Společně za lepší internet).
V dnešní době, kdy každého z nás ovlivňuje pandemie COVID-19 a trávíme včetně našich dětí na internetu mnohem více času než obvykle, musíme být velice obezřetní.
Jak být online a v bezpečí?
Naše děti žijí ve světě, ve kterém je internet jejich základní potřebou. Na rozdíl od svých rodičů ho nevnímají jako novou technologii, pro ně byl internet vždy součástí života, což se ještě prohloubilo v minulém roce, když začala online školní výuka. Čtvrtina českých dětí (26 %) dokonce začala od počátku pandemie trávit na internetu po ukončení výuky přes čtyři hodiny denně.
Pro děti jsou počítače, telefony, internet nebo třeba herní konzole důvěrně známou technologií. Proto k ní přistupují s daleko menší obezřetností než dospělí lidé. Před sebou vidí jen obrazovku reagující na jejich doteky, neuvědomují si nebezpečí, která za ní mohou číhat.
Deset tipů, jak zajistit online bezpečí a soukromí vašeho dítěte a naučit jej, jak se na internetu chovat zodpovědně, ať už svůj čas online nejraději tráví hraním her nebo učením se nových tanečních sestav na TikToku:
- Dítě by nemělo sdílet žádné osobní informace. Ty mohou jeho internetové známé dovést k jeho pravé totožnosti nebo jim prozradit místo bydliště. Proto dítě naučte, že za žádných okolností nemá sdílet své celé jméno, domovní adresu, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Pozor také na sdílení až příliš osobních fotek, například fotografie vysvědčení nebo sportovních vyznamenání může o dítěti prozradit velké množství citlivých informací.
- Naučte jej, že na sociálních sítích je vždy třeba nastavit soukromí a zabezpečení. Nejlépe projděte nastavení společně a zvolte největší možné soukromí tak, aby dítě neobtěžovali kyberzločinci, predátoři a podvodníci.
- Pamatujte, že vše, co se dostane v prostředí internetu, už v něm zůstane. Navždy. Proto dbejte na to, aby dítě vědělo, co může se svými přáteli na Instagramu nebo Whatsupu sdílet.
- Kromě rodičů by dítě nemělo nikomu sdělovat svá hesla. To platí i pro kamarády a kamarádky. Pokud by někdo od vašeho potomka chtěl heslo zjistit, naučte jej, ať vždy přijde nejprve za vámi pro radu, jak se se situací vypořádat.
- Zlepšete zabezpečení jeho profilů pomocí dvoufázového ověření. To přidá jeho účtům další vrstvu ochrany. Pro kyberzločince se stane účet daleko nedostupnější a pro spolužáky bude prakticky nemožné se do něj dostat. Při každém pokusu o přihlášení bude totiž uživatel vyzván zadat kromě hesla i kód, který přijde buď do autentifikační aplikace nebo na zvolené telefonní číslo.
- Vysvětlete dítěti, že ne každý je na internetu tím, za koho se vydává. V online světě je jednoduché předstírat, že jste někdo úplně jiný. Proto by se dítě raději na internetu nemělo přátelit s cizími lidmi, především by si s nimi nemělo domlouvat schůzky na neznámých místech bez doprovodu.
- Mluvte spolu otevřeně o problémech kyberšikany. Pokud máte podezření, že má vaše dítě na internetu potíže, situaci aktivně řešte.
- Vysvětlete dítěti, že musí respektovat názory ostatních. Každý z nás má právo na vlastní názor. Je samozřejmě správné jej vyjádřit, ale zároveň tak udělat slušně, bez zbytečných urážek.
- Víte, jak se vaše dítě cítí? Pokud vidíte, že jej některá z aplikací nebo online interakcí rozhodila nebo rozesmutnila, promluvte si spolu o problému a případně se společně domluvte na omezení užívání aplikace
- Buďte dětem vzorem, nepropadněte sharentingu. Sharenting je v poslední době čím dál větším problémem. Rodiče sdílejí roztomilé, vtipné nebo šťastné okamžiky z rodinného života, ale kvanta fotografií mohou ve skutečnosti dítěti uškodit. Kromě toho, že děti mohou jejich vinou čelit posměškům, se k fotografiím může dostat prakticky kdokoli, včetně sexuálních predátorů. Jděte svému dítěti příkladem a na sítích žádné osobní rodinné fotografie nesdílejte.
Hledáte internet a televizi? U nás najdete kvalitní optické připojení až do rychlosti 1 Gb/s.
Ověřte si, jestli jsme i u vás doma.
Zdroj: https://blog.avast.com/cs/den-bezpecnejsiho-internetu-do-noveho-pololeti-bezpecne
Další novinky
Rádi Ti pomůžeme
Pá: 8.00 — 16.00
So - Ne: 9.00 — 17.00