Blog
Nakupování přes internet mám řadu výhod, je ale nutné počítat i s riziky a být obezřetní. Pozor si musíme dávat na podvodné e-shopy a pokud se vám e-shop něčím nezdá, vždy je lepší objednat z e-shopu prověřeného. I při platbě na dobírku se vám totiž může stát, že místo nového iPhone vám přijde pár cihel.
Doporučujeme, abyste si vyhledali obchod ve vyhledávači, často se dozvíte recenze a hodnocení stránky.
Jak poznáte seriózní e-shop?
- veškeré zákonné údaje (obchodní jméno, IČO, DIČ, bankovní spojení, telefon, adresu fyzickou i elektronickou, odpovědné osoby, pracovní dobu), které jsou ověřitelné (obchodní rejstřík, telefonní seznam) a dohledatelné
- má uvedenu „fyzickou“ adresu, mobilní spojení i pevné telefonní linky do poboček
- zboží lze i osobně převzít
- e-shop má kladné reference na internetových diskuzích na nezávislých serverech
- bezpečný nákupem – komunikaci se zákazníkem vede přes SSL kanál a při placení kartou používá platební brány anebo 3D Secure.
Platba kartou
Nejpohodlnější platební metodou je platba kartou online. K jejímu provedení stačí běžná platební karta s povoleným placením na internetu a dostatečným limitem. Platba kartou s sebou však bez další úrovně zabezpečení přináší riziko zneužití, protože při ní nutně dochází ze strany uživatele k opsání nejen čísla karty, ale také CVV a CVC kódů – tedy údajů, se kterými může platit kdokoliv, komu se dostanou do ruky. Proto k placení kartou používejte
ideálně prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například GoPay nebo GP webpay.
Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu, zvláště pak zahraničního, se raději vyhýbejte.
Vždy zkontrolujte, že e-shop i stránka, na které zadáváte údaje, mají na začátku své internetové adresy „https“. To značí, že přenos informací probíhá v šifrované podobě.
Zjistíte-li, že konkrétní e-shop nebo jiná služba nemá takto šifrovanou komunikaci, rozhodně zpozorněte a žádné údaje nezadávejte. Ačkoliv absence certifikátu v mnoha případech
nemusí znamenat více než laxnost obchodníka, potenciální zneužití údajů o kartě by vás mohlo přijít draho. Setkat se můžete také s hláškou webového prohlížeče, že certifikát je
neplatný nebo vypršel. I v takovém případě je namístě opatrnost, platbu raději neprovádět a buď kontaktovat obchodníka, nebo si najít jiného.
Podstatně bezpečnějším způsobem platby kartou je využití zabezpečení 3D-Secure, při kterém se obchodník pouze dozvídá, zda platba byla, či nebyla provedena. Před zahájením platby bohužel nemá uživatel možnost toto zabezpečení poznat a to, že jej obchodník proklamuje, nemusí nic znamenat. Některé banky navíc zvyšují ochranu zasíláním autorizačních SMS nebo e-mailů s kódem, bez kterého není možné platbu provést.
Elektronické peněženky
Oblíbeným způsobem online plateb jsou takzvané internetové peněženky. Úhrada je prováděna většinou z kreditu, který jste si „dobili“ kartou online, obyčejným převodem, nebo prostřednictvím propojení peněženky s vaší platební kartou, jejíž údaje se však obchodník nedozví.
Nejznámější internetovou peněženkou je PayPal, který funguje na principu zprostředkování platby, aniž byste obchodníkovi prozradili údaje o platební kartě. Je celosvětově rozšířen a často funguje v e-shopech, které své zboží nebo služby prodávají do zahraničí, k čemuž umožňuje i snadnou konverzi měny. K platbě stačí mít na PayPalu založený účet a při objednávce potvrdit platbu v jeho vlastním prostředí. I v tomto případě je důležité nastavit bezpečné heslo, jednou za čas jej změnit a nastavit si dostatečné limity.
Online platba
Platit za online nákupy a služby je možné samozřejmě pomocí běžného nebo prioritního převodu. To však obchodník dostane informaci o provedené platbě až za několik dní.
Některé banky proto nabízejí online platby nebo zrychlené převody, při kterých dochází k přesměrování uživatele do jeho internetového bankovnictví s předvyplněnou platbou, kterou stačí jen autorizovat. Bank je ovšem hodně, a proto se s tímto způsobem platby nejčastěji setkáváme v rámci takzvaných platebních bran, které agregují více různých online plateb.
Ať se rozhodnete používat jakoukoliv z platebních metod, vždy buďte opatrní. Jen tak si budete moci nakupování přes internet užívat bez zbytečných lapálií.
Kvalita zboží
Zboží na internetu si nelze při nákupu vyzkoušet. Máte však právo jej u většiny druhů zboží bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. V takovém případě máte také právo na vrácení veškerých plateb zaplacených dodavateli v souvislosti s touto kupní smlouvou, a to včetně poštovného a balného. Následné vrácení výrobku podnikateli však provádíte na vlastní náklady.
Doručení a převzetí zboží
Při přebírání zásilky od dopravce je vhodné zkontrolovat, zda je obal zásilky neporušený. Porušenou zásilku nepřebírejte, sepište s dopravcem protokol o reklamaci zásilky a informujte obchodníka.
Hledáte internet a televizi? U nás najdete kvalitní optické připojení až do rychlosti 1 Gb/s. Ověřte si, jestli jsme i u vás doma.
Další novinky
Rádi Ti pomůžeme
Pá: 8.00 — 16.00
So - Ne: 9.00 — 17.00